Ήττα στον πόντο!

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 77-76 από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο, σε ένα ματς που κρίθηκε στην τελευταία κατοχή.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και είχε τον έλεγχο του, αποκτώντας ένα ισχνό προβάδισμα (5-8 πόντων). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης αντέδρασε και πέρασε μπροστά, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +3.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 9 πόντους. Η διαφορά έφτασε ως τους 11, όμως κάπου εκεί ο δικέφαλος κόλλησε και ο Άρης ροκάνισε την διαφορά. Οι παίκτες του δικεφάλου έκαναν την μια κακή επιλογή μετά την άλλη και έδωσαν δικαίωμα στους αντιπάλους τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Στην τελευταία επίθεση, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη βρίσκονταν πίσω με έναν πόντο και ο Φιλ Γκριν αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, με αποτέλεσμα οι κιτρινόμαυροι να πάρουν την νίκη στο ντέρμπι.