Νίκησε την Δάφνη και ισοφάρισε την σειρά σε 2-2!

Ανώτερος ο ΠΑΟΚ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στη Δάφνη, πήρε τη νίκη με 80-66 ισοφαρίζοντας τη σειρά για τις θέσεις 5-8 στο 2-2. Στο τελευταίο παιχνίδι στην έδρα της Δάφνης (20/4) θα κριθεί ο τελικός νικητής. Τραυματίστηκε σοβαρά η Μακιτάλο στο γόνατο, της αφιέρωσαν τη νίκη οι συμπαίκτριές της.

Οι φιλοξενούμενες έμειναν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και με ένα προσωπικό σερί 8 πόντων της Γκίβενς προσπέρασαν με 19-21, που ήταν και το τελευταίο προβάδισμα. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του, κλείνοντας αρχικά το ημίχρονο στο 39-35 και στη συνέχεια άνοιξε κι άλλο την απόσταση.

Με τρίποντο της Μακιτάλο βρέθηκε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (55-43 στο 26’), όμως ένα λεπτό αργότερα έπεσε στο παρκέ πιάνοντας το γόνατό της και αποχωρώντας από το γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ αύξησε τη διαφορά ως το +16 (72-56) και δίχως να αντιμετωπίσει άλλα προβλήματα έφτασε στην τελική επικράτηση, στέλνοντας τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Συγκινητική στιγμή στο φινάλε με τις παίκτριες της Δάφνης να εύχονται περαστικά στην Μακιτάλο για τον σκληρό τραυματισμό της, αλλά και τις συμπαίκτριές της να την αγκαλιάζουν και να της αφιερώνουν τη νίκη, με την Φινλανδή να ξεσπά σε κλάματα.

Πηγή: sdna.gr