Γνωρίζει από ανατροπές!

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την Μίντιλαντ, στο ματς της χρονιάς, στην Τούμπα, με μοναδικό σκοπό την ανατροπή - πρόκριση του εις βάρους του 1-0. Οι ασπρόμαυροι γνωρίζουν πολύ καλά τι θα πει ανατροπή την φετινή σεζόν, αφού δεν είναι η πρώτη φορά που η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο.

Το ημερολόγιο έγραφε 3 Αυγούστου του 2021 όταν ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Μποέμιανς στην Ιρλανδία. Το γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε ελπίδες πρόκρισης στον δικέφαλο, που εν τέλει κέρδισε "σβηστά" στην Τούμπα τους Ιρλανδούς με 2-0 για να περάσει στα Play Off της διοργάνωσης.

Εκεί τέθηκε αντιμέτωπος με την Ριέκα, από την οποία βρέθηκε μόλις λίγα δευτερόλεπτα από την εντός έδρας ήττα, με τον Γκάλεσιτς στο τέλος να σκοράρει κατά της ομάδας του στο 94' . Στην ρεβάνς της Κροατίας οι ασπρόμαυροι μπήκαν με πατημένο το γκάζι, κατάφεραν να πάρουν την νίκη - πρόκριση με σκορ 0-2 (Ελ Καντουρί, Μουργκ) και βρέθηκαν στους ομίλους του Europa Conference League.

Επόμενη φορά που ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει τούμπα το σκορ ήταν στις 12 Δεκεμβρίου, στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Λαμία, όπου με τα γκολ των Λύρατζη και Κούρτις, το 0-1 του Αραμπούλι έγινε 2-1.

Μια εβδομάδα αργότερα και πιο συγκεκριμένα στις 19/12 ο δικέφαλος αντιμετώπισε τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, από τον οποίο βρέθηκε να χάνει με 0-1. Παρόλα αυτά ο δικέφαλος με το γκολ του Άκπομ και τα δύο πέναλτι του Κουρτιτς έκανε το 3-2 (είχε ισοφαρίσει σε 2-2 ο Χριστόπουλος) και πήρε το τρίποντο.

Με την νέα χρονιά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει ακόμα δύο πολύ μεγάλες ανατροπές στα ντέρμπι με Παναθηναϊκό και ΑΕΚ. Στο γήπεδο της Τούμπας οι ασπρόμαυροι είδαν τον Παλάσιος να ανοίγει το σκορ μόλις στο 6' όμως με το γκολ του Ίνγκασον (77') και την οβίδα του Σάστρε (88') πήρε την νίκη.

Τέλος, την λίστα έρχεται για να κλείσει η τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος με 1-2 επί της ΑΕΚ. Σε ένα κλειστό παιχνίδι μετά την λευκή ισοπαλία της Τούμπας, η Ένωση κατάφερε να βρει δίχτυα στο 83ο λεπτό με τον Σιμόες. Όλα έδειχναν πως ο ΠΑΟΚ θα έμενε εκτός διοργάνωσης, όμως ο Κουρτιτς είχε άλλη γνώμη. Με άψογο πλασέ στο 95' ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο Μιτρίτσα έδωσε στο 97' την νίκη στον δικέφαλο.

Το κοντέρ δείχνει 6 ανατροπές την φετινή σεζόν για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, που καλείτε απόψε να δείξει το μέταλλό της και να πραγματοποιήσει την 7η ανατροπή για φέτος!

Εάν τα 12 λεπτά του είναι αρκετά για να βάλει δύο γκολ στην ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ και να προκριθεί, ή άλλα τόσα στον Παναθηναϊκό, τότε τα 90' (ή 120') φαίνονται υπεραρκετά. Υπεραρκετά για έναν καλό ΠΑΟΚ, έναν ΠΑΟΚ που θα παίξει με πάθος, έναν ΠΑΟΚ που θα έχει το όπλο της καυτής Τούμπας στο πλευρό του και θα παλέψει για την νίκη...