Εντυπωσιακό φινάλε ομίλων - Χορτάσαμε γκολ

Σουηδία - Πολωνία 3-2
Όλοι περίμεναν τους Πολωνούς να μπουν δυναμικά στον αγώνα και να κυνηγήσουν την πρόκριση. Αυτό όμως δεν συνέβει και στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης οι Σουηδοί σκόραραν με τον Φόρσμπεργκ για το 1-0. Η Πολωνία είχε όλο το πρώτο ημίχρονο να για να χάνει φάσεις με οποιοδήποτε τρόπο. Έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία με την μπάλα να βρίσκει από αμυντικό της Σουηδίας στο δοκάρι, τον Λεβαντόφσκι να πιάνει κεφαλιά στο δοκάρι και την μπάλα να του έρχεται στο πόδι και να την στέλνει ξανά στο δοκάρι! Στο δεύτερο ημίχρονο με τον Λεβαντόφσκι σκόραραν δύο φορές αλλά οι Σουηδοί νίκησαν καθώς είχαν απαντήσεις και σκόραραν 3 γκολ για να πάρουν την πρωτιά στον όμιλο.

Σλοβακία - Ισπανία 0-5
Πολλές χαμένες ευκαιρίες και εδώ από τους Ισπανούς με χαμένο πέναλτι στο 12' και εν τέλη βρήκε το γκολ ..το αυτογκόλ δηλαδή καθώς ο Σλοβάκος τερματοφύλακας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Πριν τελειώσει το ημίχρονο οι Ισπανοί βρήκαν και άλλο γκολ με τον Λαπόρτε για να τελειώσουν την υπόθεση πρόκρισης. Μετά την ανάπαυλα οι Ισπανοί έδειξαν σαν να έλυσαν το πρόβλημα με τα γκολ τους και έβαλαν αλλά τρία με τους Σανάμπρια, Τόρες και Ασπιλικουέτα, στο σύνολο πέντε.

Γαλλία - Πορτογαλία 2-2
Με δύο πέναλτι μπήκαν τα πρώτα δύο γκολ του αγώνα. Το πρώτο με τον Ρονάλντο με τον Ρονάλντο για την Πορτογαλία στο και της Γαλλίας με τον Μπενζεμά για το πρώτο γκολ στην επιστροφή του. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 1-1 και οι ευκαιρίες μοιρασμένες. Στο 47' η Γαλλία ξαναχτύπησε με τον Μπενζεμά για το 1-2 με τον Ρονάλντο ξανά με πέναλτι να ισοφαρίζει για το τελικό 2-2. Ένα ματς που άξιζε να δεις.

Γερμανία - Ουγγαρία 2-2
Η αρχή του αγώνα σε αφήνε άφωνο, η εντυπωσιακή Ουγγαρία να κάνει το 0-1 με τον Σάλαι. Στο 67' ο Χάβερτς ισοφαρίζει για τους Γερμανούς και οι Ούγγροι δύο λεπτά μετά ξανά πέρνουν κεφάλι στο σκορ. Το φινάλε είχε κι άλλο γκολ αυτή τη φορά για την Γερμανία με το Γκοτζέρκα για να δώσει στην εθνική του τον έναν βαθμό και την δεύτερη θέση.