Φλύαροι Γάλλοι και Ισπανοί, επέστρεψε η Γερμανία που ..δαγκώνει

Ουγγαρία - Γαλλία 1-1
Ελάχιστες ευκαιρίες από τους Γάλλους στο πρώτο ημίχρονο, πιστεύαν πως θα νικήσουν με σβηστές τις μηχανές, την ώρα που οι Ούγγροι έκαναν καλή άμυνα και έβγαζαν σωστές αντεπιθέσεις. Έτσι βρήκαν και το γκολ τους με το Φιόλα στο τέλος του ημιχρόνου για το 1-0 !  Η πίεση των Γάλλων μπορούμε να πούμε πως απέδωσε καθώς βρήκαν την ισοφάριση στο 66' με τον Γκριεζμάν. Γκέλα για τους Γάλλους, μαχητικοί οι Ούγγροι θα μπορούσαν να είχαν πάρει το ματς.

Πορτογαλία - Γερμανία 2-4
Εκπληκτικός αγώνα ο πιό ενδιαφέρον μέχρι στιγμής. Έξι γκολ, ένα δοκάρι για την κάθε ομάδα, ένα ακυρωμένο γκολ οφσάιντ για τους Γερμανούς που νίκησαν. Τι άλλο να ζητήσουμε ; Σκόραρε για την Πορτογαλία ο Ρονάλντο και ο Ζότα, ενώ για την Γερμανία τα πρώτα δύο ήταν αυτογκόλ και τα άλλα δύο από Χάβερτς και Γκόσενς. Επιβλητική Γερμανία θα μπορούσε να είχε βάλει και άλλα γκολ, όπως και να έχει απολαύσαμε μπάλα.

Ισπανία - Πολωνία 1-1
Μεστοί στο παιχνίδι τους οι Ισπανοί. Πάσα, πάσα, πάσα και πάλι πάσα. Παρολαυτά καλύτεροι από την πρεμιέρα τους, βρήκαν το γκολ στο 26' με τον Μοράτα. Με τους Πολωνούς να έχουν την καλύτερη ευκαιρία, με τον δικό μας, Κάρολ Σβιντέρσκι στο 43' στο δοκάρι. Στο 54' οι Πολωνοί επιστρέφουν με γκολ του Λεβαντόφσκι, που ξύπνησε από βαθύ ύπνο. Το σκορ έμεινε έτσι με τους Ισπανούς να έχουν την κατοχή της μπάλας διαρκώς χωρίς να καταφέρουν τίποτα παραπάνω.