Στους 8 η έκπληξη Τσεχία και το Βέλγιο που έστειλε σπίτι τους τους πρωταθλητές Ευρώπης

Ολλανδία - Τσεχία 0-2
Ένα παιχνίδι που αν δεν είχε την κόκκινη κάρτα θα μπορούσε να είχε πάει ακόμη και στα πέναλτι. Οι Ολλανδοί πίστευαν πως χωρίς να δυσκολευτούν θα κερδίσουν έστω με ένα γκολ στο τέλος, κάτι που ήταν δύσκολο έτσι και αλλιώς να κάνουν αλλά από την στιγμή που έπαιζαν με δέκα τα πράγματα άλλαξαν δραματικά. Οι Τσέχοι διαχειρίστηκαν το παιχνίδι σωστά σε όλη την διάρκεια του και βρήκαν την σωστή ευκαιρία για να σκοράρουν στο 68' με τον Χόουλς και στο 80' να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Σίκ. Οι Τσέχοι, που προκρίθηκαν αξίζουν σεβασμό, και έχουν σοβαρές προυποθέσεις στην συνέχεια καθώς δεν θα αντιμετωπίσουν μεγαθήριο, αλλά την παρόλα αυτά δυναμική Δανία.

Βέλγιο - Πορτογαλία 1-0
Ήρεμο παιχνίδι είδαμε στο πρώτο 45λεπτο  από το Βέλγιο με passing game και την Πορτογαλία να νιώθει πανικόβλητη και να κάνει άγαρμπες αντεπιθέσεις και ατσούμπαλα σουτ τις λίγες φορές που έφτανε εκεί. Αυτό μέχρι το 42' όπου το Βέλγιο έκανε το 1-0 με τον Θρόγκαν Αζάρ, για να προκριθεί και στο δεύτερο ημίχρονο να παίξει σωστή άμυνα και να βγάζουν αυτοί αντεπιθέσεις. Ελάχιστες οι καλές ευκαιρίες σε όλο τον αγώνα, βαριά βαριά δύο για την κάθε ομάδα, αντίστοιχο με το τελικό σκόρ. Επόμενος σταθμός για το Βέλγιο, η Ιταλία στο Μόναχο, σε άλλον έναν πρόωρο τελικό.