Το απόλυτο και την πρόκριση Ολλανδία και Βέλγιο, το άξιζαν οι Δανοί - Τα πρώτα ζευγάρια για την φάση των 16

Σκόπια - Ολλανδία 0-3
Ωραίο παιχνίδι απο τους Ολλανδούς, με καλές ευκαιρίες, ενώ από την πλευρά των Σκοπίων να προσπαθούν να κάνουν κάτι αλλά μέχρι εκεί καθώς δεν είχαν την δυναμική για να το καταφέρουν. Το πρώτο γκολ της Ολλανδίας πέτυχε στην αντεπίθεση ο Μέμφις Ντεπάι στο 24'. Άλλα δύο γκολ ήρθαν στο 51' και το 58' με τον Βαινάλντουμ. Εκπληκτικός Ντεπάι με ένα γκολ και μία ασίστ. Προκρίθηκε ως πρώτη στον όμιλο η Ολλανδία και τα Σκόπια αποκλείστηκαν στο πάτο της βαθμολογίας, με 9 και 0 πόντους αντίστοιχα.

Ουκρανία - Αυστρία 0-1
Ένα παιχνίδι που πολλοί περίμεναν να έρθει ισόπαλο καθώς θα περνούσαν και οι δύο με απόλυτη ισοβαθμία, ο ένας ο δεύτερος ο άλλος ως τρίτος. Οι Αυστρία άνοιξε το σκορ από κόρνερ του Άλαμπα και προβολή του Μπάουγκαρθεν στο 21' για να πάρουν την νίκη. Στα υπόλοιπα 70' λεπτά οι Αυστροί έπαιξαν έξυπνα σε άμυνα και επίθεση για να κρατήσουν την Ουκρανία στο μηδέν η οποία θα περιμένει με αγωνία αν θα είναι ένας απο τους καλύτερους τρίτους. Από την άλλη η Αυστρία πέρασε ως δεύτερη στον όμιλο της και θα αντιμετωπίσει στους 16 την Ιταλία.

Ρωσία - Δανία 1-4
Κατάφεραν να εφαρμόσουν ότι θέλουν στον αγώνα οι Δανοί. Είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά μέχρι ενός σημείου δεν έκαναν ουσιαστικές ευκαιρίες, κάτι που έκαναν οι Ρώσοι από τις αντεπιθέσεις τους. Στο 35ο λεπτό αυτό άλλαξε για τους Δανούς. Απειλούσαν συνεχώς μέχρι που βρήκαν το γκολ στο 38' με πολύ όμορφο σουτ του Ντάμσγκαρντ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν τα δεδομένα, είδαμε αρκετές φάσεις από την Δανία και με έναν τεράστιο λάθος στην άμυνα των Ρώσων,ο Πούλσεν έκανε το 0-2. Οι Ρώσοι μείωσαν στο 70' με πέναλτι για το  1-2 και ο Κρίστιανσεν έκανε το 1-3 με μία οβίδα στο 80'. Το τελικό 1-4 ήρθε με τον Μαχλέ δύο λεπτά αργότερα. Οι Δανοί προκρίθηκαν και στην φάση των 16 θα αντιμετωπίσουν την Ουαλία και τους Ρώσους να ελπίζουν με την τρίτη θέση.

Φιλανδία - Βέλγιο 0-2
Τα πολυαναμενόμενα έγινε στο συγκεκριμένο ματς, με τους Βέλγους να απειλούν συνεχώς και μόλις στο πρώτο ημίχρονο να έχουν οκτώ ευκαιρίες για γκολ, αλλά χωρίς να σκοράρουν. Με την επανάληψη ..ξύπνησαν και σκόραραν με τον Βάρλερμαν στο 74' και με τον Λουκάκου στο 81'. Έτσι πήραν την πρόκριση από την πρώτη θέση, με το απόλυτο 3/3 και έδωσαν και την πρόκριση και στους Δανούς με την δεύτερη θέση.