ΠΑΟΚάρα για κούπα!

Για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ γυναικών ο ΠΑΟΚ ως τυπικά γηπεδούχος υποδέχτηκε τον συμπολίτη Άρη στο κλειστό της Μίκρας, του οποίου και επιβλήθηκε με 3-1 και έγραψε ιστορία καθώς είναι η πρώτη φορά που ο Δικέφαλος θα παίξει σε τελικό του κυπέλλου Ελλάδος!

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά από τον αντίπαλό του και προηγήθηκε με 13-9. Ο Άρης μείωσε σε 17-16. Ο Δικέφαλος με άσσο της Βεργίδου πέρασε μπροστά με 21-18 και με νέο άσσο της Ποτόκαρ έκανε το 23-20, για να γίνει το 1-0 με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο από την αρχή (5-8) ανεβάζοντας την διαφορά στην συνέχεια στους επτά (9-16). Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει και οι τυπικά φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 1-1 με 13-25.

Ενώ προηγήθηκε με 8-4 στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, ο Άρης επέστρεψε και έφερε υπέρ του την κατάσταση με 12-14. Ο Δικέφαλος επέστρεψε όμως και με δύναμή του το μπλοκ ξαναπήρε το προβάδισμα με 25-20.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο ΠΑΟΚ έκανε… πάρτι και παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ προηγήθηκε με 11-4 και στην συνέχεια με 17-8. Το σετ και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τις «ασπρόμαυρες» να κάνουν το 3-1 με 25-11.