Έπαιξε σαν ΠΑΟΚ και τον… πάτησε!

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των Play Off της Volley League ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο Παλατάκι τον Ολυμπιακό, του οποίου και επιβλήθηκε με 3-2!

Ο Νίκολα Ματιάσεβιτς ξεκίνησε με τους Εβάντρο, Κομητούδη, Κουμεντάκη, Άγκανιτς, Τακουρίδη, Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη ο οποίος επέστρεψε στην συγκεκριμένη θέση.

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι με τον Ολυμπιακό όμως να έχει ένα σταθερό προβάδισμα 2-3 πόντων. ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να γυρίσει υπέρ του το σετ με Άγκανιτς και Ντεν Ντρις, όμως οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν το προβάδισμά τους και άνοιξαν το σκορ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και μετά το 1-4 του Ολυμπιακού στην αρχή οι «ασπρόμαυροι» είχαν το προβάδισμα. Το 17-16 έγινε 21-17 και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1 με 25-20, έχοντας σε απίστευτη μέρα τον Ντεν Ντρις.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να φανεί το ίδιο ανταγωνιστικός στο τρίτο σετ και ο Ολυμπιακός έχοντας ισχυρό προβάδισμα από την αρχή του τρίτου σετ έκανε 1-2 με 17-25.

Το τέταρτο σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά καθ’ όλη την διάρκεια. Οι διαιτητές Βασιλειάδης και Γεωργιάδης κατάφεραν να… τινάξουν το σετ στον αέρα και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13-15. Ο Δικέφαλος με οδηγό τον Ντεν Ντρις ισοφάρισε σε 20-20 και ο Βέλγος διαγώνιος ισοφάρισε σε 2-2 με επίθεση κάνοντας το 27-25.

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία του τάι-μπρέικ, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 3-5, όμως ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 5-0, πέρασε μπροστά με 8-5. Από εκεί και πέρα οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και πήραν τη νίκη με 3-2 με 15-12.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Νίκολα Ματιάσεβιτς το Σάββατο (10/4) όπου και θα υποδεχθεί στο PAOK Sports Arena τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των Play Off στις 20:00. Αυτό θα είναι και το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του ΠΑΟΚ για φέτος.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 3-2

Τα σετ: 23-25, 25-20, 17-25, 27-25, 15-12

Πηγή:inpaok