Αποκλεισμός σοκ!

Ο Δικέφαλος ήρθε στη Βέροια για να διεκδικήσει τον τελευταίο του στόχο στη σεζόν μετά την απώλεια του πρωταθλήματος, αλλά ένας ψυχωμένος και πολύ καλά διαβασμένος Φίλιππος πήρε την ιστορική πρόκριση στον τελικό της Κυριακής.

Με τους Τερζή, Άγκανιτς, Κουμεντάκη, Τακουρίδη, Εβάντρο, Ντεν Ντρις και λίμπερο Κοκκινάκη στο ξεκίνημα του ημιτελικού ο ΠΑΟΚ.

Πιο αποτελεσματικός στο ξεκίνημα ο Φίλιππος προηγήθηκε με 8-5, με τον ΠΑΟΚ να απαντάει με τα σερβίς των Κουμεντάκη, Τακουρίδη (9-9). Νέο προβάδισμα για τους Βεροιώτες με τον Προύσαλη (17-14 και 20-17). Με δύο λάθη των γηπεδούχων ο Δικέφαλος πλησίασε (20-19), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά δεν βρήκε πόντο, με τον Γάτση να κάνει ζημιά στην ασπρόμαυρη υποδοχή και με σερί ο Φίλιππος να παίρνει το πρώτο σετ με 25-19.

Διορθωτική κίνηση από Ματιάσεβιτς στο 7-5 του δεύτερου σετ με Σωτηρίου αντί Κουμεντάκη και Κανέλλο αντί Άγκανιτς στο 12-9. Συνέχισε στο «κυνήγι» του Φίλιππου ο ΠΑΟΚ (16-13), που κατάφερε να μειώσει στον πόντο με τον Εβάντρο (17-16) και να ισοφαρίσει με καρφί του Τερζή (20-20). Σε κρίσιμο σημείο ξανά μπροστά οι γηπεδούχοι (23-21 και 24-22). Με Εβάντρο ο Δικέφαλος (24-23), αλλά στην επόμενη φάση η άμυνα δεν βγήκε από την επίθεση του Τζιουμάκα και με 25-23 οι Βεροιώτες πήραν προβάδισμα με 2-0.

Κανέλλος αντί Άγκανιτς στο 4-3 του τέταρτου σετ. Με Ντεν Ντρις και άσο Τακουρίδη προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ (7-10), αλλά άμεση ισοφάριση από τους γηπεδούχους (10-10) που πέρασαν μπροστά με Μαυροβουνιώτη (14-12). Ο Δικέφαλος «έπιασε» τον Φίλιππο στους 15, αλλά και πάλι οι Βεροιώτες πήραν «κεφάλι» (17-15) με τον Ματιάσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Σταθερά μπροστά οι γηπεδούχοι με Στουντζίνσκι (20-17). Επιστροφή ΠΑΟΚ με Ντεν Ντρις (22-23), αλλά νέα ανατροπή με Μαυροβουνιώτη και άσο Τζιουμάκα (24-23). Με μπλοκ του Φερέλ στον Κουμεντάκη ο Φίλιππος με 25-23 και 3-1 σετ πήρε τη νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Τα σετ: 25-19, 25-23, 23-25, 25-23

Πηγή:paok24