Ο τραυματισμός που επισκίασε το παιχνίδι (2019)

Σαν σήμερα στις 14/4/2019, για την 28η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με την ΑΕΛ ...

Ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Βιεϊρίνια – Κρέσπο – Βαρέλα – Μάτος, αμυντικά χαφ τους Ολιβέιρα – Σάκχοφ, μεσοεπιθετικά τους Λημνιό – Πέλκα - Μπίσεσβαρ και στην κορυφή τη επίθεσης τον Σφιντέρσκι.

Σε ένα γήπεδο στο οποίο κυριαρχούσαν τα συνθήματα κατά του ΠΑΟΚ και της Θεσσαλονίκης, καθώς και το γνωστό αντεθνικό (!) από τους Έλληνες του κάμπου, ο Δικέφαλος αναζήτησε τη νίκη που θα του χάριζε από εκείνη τη μέρα τον τίτλο!

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος των γηπεδούχων, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά και 2-3 ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ, όμως ούτε ο Πέλκας στο 10', ούτε ο Λημνιός στο 23', ούτε ο Ολιβέιρα στις καθυστερήσεις κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον.

Στο 36' ο Γιαννούλης αντικατέστησε τον τραυματία Βιεϊρίνια, ενώ αναγκαστικές ήταν και οι δύο αλλαγές των γηπεδούχων με τους Γκόικοβιτς – Μπέρτο να αντικαθίστανται στο 10' και 43' αντίστοιχα.

Στο 55ο λεπτό ο Πέλκας σημείωσε το 0-1. Προηγήθηκε εκτέλεση κόρνερ του Γιαννούλη από τα αριστερά και ο Πέλκας με ξερό σουτ έξω από την περιοχή σκόραρε!

Στο 64ο λεπτό ο Γιακιμόφσκι ισοφάρισε, με ένα μάλλον κατά λάθος γκολ, καθώς πήγαινε για σέντρα και βρήκε δίχτυα!

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λημνιός σέντραρε, ο Σφιντέρσκι πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κρίστινσον ο οποίος έμεινε άγαλμα!

Ο ΠΑΟΚ πίεζε για το 1-2, όμως το γκολ δεν ήρθε, καθώς τα τελειώματα των φάσεων που βγήκαν, δεν ήταν αυτά που έπρεπε από τους παίκτες μας!

Συμπερασματικά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κερδίσει σε έναν αγώνα στον οποίον ήταν πολύ καλύτερος του αντιπάλου (τελικές, κατοχή) ενώ η ομάδα έχασε από τραυματισμό ΚΑΙ τον Βιεϊρίνια!