Μεταμορφωμένος!

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε αλλαγμένος στην πρεμιέρα των play-off, έχοντας σε τρομερή μέρα του Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο και Σφιντέρσκι!

Ο Πάμπλο Γκαρσία επέλεξε αρκετά νέα πρόσωπα στο 4-3-3 που χρησιμοποίησε, ξεκινώντας με τους Πασχαλάκη, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ζίβκοβιτς, Τζόλη και Σφιντέρσκι.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και βρήκε γρήγορα το γκολ με φοβερό σουτ του Ζίβκοβιτς. Στην συνέχεια αμύνθηκε σωστά σε όλες τις επιθετικές ενέργειες της ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να έχει πάρει ένα ευρύ προβάδισμα όταν μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Ελ Καντουρί έβγαλε πάσα πάρε-βάλε στον Σφιντέρσκι, ο οποίος τελείωσε την φάση. Ο διαιτητής Νταμπάνοβιτς, ωστόσο, είχε διαφορετική άποψη, καθώς καταλόγισε χέρι στο κατέβασμα της μπάλας από τον Ελ Καντουρί, σε μία φάση που θα συζητηθεί, αφού δεν φάνηκε να υπάρχει επαφή  με το χέρι του Μαροκινού.

Και ενώ όλα κυλήσουν ομαλά για τον ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ βρήκε απάντηση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για το πρώτο μέρος, με τον Ολιβέϊρα, σε μια από τις ελάχιστες φάσεις που αδράνησε η άμυνα των ασπρόμαυρων. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Σφιντέρσκι κατάφερε τελικά να χρηστεί σκόρερ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, μετά από ασίστ του Χρήστου Τζόλη. Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ πίεσε αρκετά για την ισοφάριση, ωστόσο δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα απειλητική. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να χτυπά στην αντεπίθεση και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στο 69' και στο  81' με Ελ Καντουρί και Κρμέντσικ αντίστοιχα.

Τελικά, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς ήταν αυτός που κλείδωσε την νίκη για τον ΠΑΟΚ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, στο 89'. Με αυτήν την νίκη ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε τους 50 βαθμούς, προσπερνώντας την ΑΕΚ και πλησιάζοντας τον Άρη στον 1 βαθμό.