Μια σπουδαία νίκη από πολλές απόψεις!

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το διπλό στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρον, παρά το γεγονός ότι η πλειοψηφία των παικτών βρισκόταν σε κακή μέρα. Μάλιστα, ο ηγέτης του Δικεφάλου στο δημιουργικό και εκτελεστικό κομμάτι την φετινή σεζόν, Μάλκολμ Γκρίφιν, πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του με τα ασπρόμαυρα. Παρόλα αυτά, η ομάδα του κόουτς Λυκογιάννη έδειξε ότι μπορεί να κερδίσει και παιχνίδια στα οποία δεν βρίσκεται σε καλή μέρα.

Ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα, αιφνιδιάζοντας τον Άρη. Μάλιστα, προηγήθηκε και με 9 πόντους (2-11), με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει υπέρ του με 18-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος έμοιαζε υπερβολικά χαλαρός και οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να ανακάμψουν και εν τέλει να ισοφαρίσουν. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 37-37 στην ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κινείται σε ρηχά νερά και ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία ανοίγοντας την διαφορά, μέχρι και σε διψήφιο αριθμό. Ενώ όλα έμοιαζαν πολύ δύσκολα για τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, αυτοί με ηγέτη επιθετικά τον Τέρνερ κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και με ένα επιμέρους 10-26 στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έκανε μια σπουδαία ανατροπή και πέτυχε μια μεγάλη νίκη που του επιτρέπει να έχει βλέψεις για 5αδα.

Επόμενη υποχρέωση, το ερχόμενο Σάββατο (27/3), απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, στο PAOK Sports Arena!