Ναι, αυτός ήταν ΠΑΟΚ!

Στο πλαίσιο της εξ αναβολής 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Σύρο τον τοπικό Φοίνικα, τον οποίο και κέρδισε με 1-3!

Ο Νίκολα Ματιάσεβιτς ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Τερζή, Τακουρίδη, Εβάντρο, Ντεν Ντρις, Άγκανιτς, Κουμεντάκης και λίμπερο τον Κοκκινάκη, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο ξεκίνημα, όμως ο Φοίνικας με… όπλο το σερβίς του Ράιτς πήρε μία διαφορά τριών πόντων (13-10).

Ο ΠΑΟΚ απάντησε και ισοφάρισε σε 13-13, με τον Φοίνικα να διατηρεί ένα προβάδισμα ένα-δύο πόντων μέχρι το φινάλε του σετ, το οποίο κρίθηκε από το Video-Check, αφού στο μπλοκ του Τακουρίδη υπήρξε επαφή στο φιλέ και το 24-24 έγινε 25-23.

Στο δεύτερο σετ υπήρχε ισορροπία μέχρι το 10-10. Εκεί ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα με 10-12 και 11-13 και στην συνέχεια άνοιξε κι άλλο την διαφορά στο 14-18 και στο 15-20, για να ισοφαρίσει σε 1-1 με 23-25 τελικά, αφού ο Φοίνικας «πάλεψε» για να ανατρέψει το σκορ.

Το 4-1 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο ΠΑΟΚ το ανέτρεψε σε 5-7 και 7-10. Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 11-11 και 13-13, όμως από εκεί και πέρα ο Δικέφαλος είχε τον απόλυτο έλεγχο και με πρωταγωνιστές τους Εβάντρο, Ντεν Ντρις, Τακουρίδη και Τερζή έκανε το 1-2 με 21-25, με εκπληκτικό μονό-μπλοκ του Θάνου Τερζή. Στο τρίτο σετ ο Ντεν Ντρις πήρε τρεις άσσους!

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 12-9, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και ισοφάρισε σε 17-17. Το σετ πήγε ισόπαλο μέχρι το 22-22, με τον Δικέφαλο να παίρνει προβάδισμα με 22-24.

Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 24-24, όμως οι «ασπρόμαυροι» με άσσο του Πριγιέν… απέδρασαν από την Σύρο με 1-3, κατακτώντας το σετ με 24-26.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Νίκολα Ματιάσεβιτς, την Κυριακή (14/3) στον Πειραιά κόντρα στον Ολυμπιακό στις 19:00, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 13ης αγωνιστικής της Volley League.

Φοίνικας Σύρου – ΠΑΟΚ: 1-3

Τα σετ: 25-23, 23-25, 21-25, 24-26.

Πηγή: inpaok.com