Πέντε χρόνια χωρίς ανατροπή σε ντέρμπι στην Τούμπα

Για ακόμη ένα ντέρμπι στην Τούμπα έμεινε χωρίς νίκη ο Δικέφαλος. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να κατάφερε να ισοφαρίσει όντας πίσω με δύο τέρματα διαφορά και να σπάσει ένα αρνητικό σερί, αλλά δεν κατάφερε την ολική ανατροπή.

Το στατιστικό στοιχείο στο οποίο θα σταθούμε έχει να κάνει με τα εντός έδρας ντέρμπι της Τούμπας στα οποία οι ασπρόμαυροι έμειναν πίσω στο σκορ χωρίς να πετύχουν την ανατροπή. Από αυτά εξαίρεση αποτελεί η περσινή αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό (από 0-2 σε 3-2) καθώς ήταν για τη διοργάνωση του κυπέλλου. Ως ντέρμπι λογίζονται τα παιχνίδια κόντρα σε ΑΕΚ, Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό κι Άρη.

Η τελευταία φορά λοιπόν που ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε εις βάρος του σκορ σε εντός έδρας ντέρμπι στην Τούμπα ήταν στις 11 Μαΐου του 2016 κόντρα στην ΑΕΚ. Πρόκειται για ένα αρκετά επεισοδιακό παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής των Play Offs της σεζόν 2015-16 στην άδεια λόγω τιμωρίας Τούμπα.

Ο Δικέφαλος με τον Βλάνταν Ίβιτς στον πάγκο του, έμεινε πίσω στο σκορ με γκολ του Γιόχανσον στο 44ο λεπτό. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκάρι Ροντρίγκεζ με εκπληκτικό σουτ κι ο Μυστακίδης με πανέξυπνη κεφαλιά έκαναν το 2-1. Για την ιστορία το σύνολο του Ίβιτς, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Ιγκόρ Τούντορ, κατέλαβε την πρώτη θέση στο μίνι πρωτάθλημα και κέρδισε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

Πηγή: paok24